کاغذ پرینت

کاغذ پرینتر مناسب انتخاب کنید!

برای هر چاپی کاغذ خاصی نیاز است. با وجود انواع و اندازه‌های مختلف کاغذ پرینت در بازار، تعیین اینکه کدام یک برای پرینتر شما مناسب است و یا اینکه کدام باید برای انجام کاری خاص مورداستفاده قرار گیرد دشوار می‌باشد. حتی وقتی نوع و اندازه کاغذ موردنیاز خود را مشخص کردید، با پوشش و وزن‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد. اگر کار چاپ خاصی برای انجام دارید و نمی‌دانید از چه کاغذی استفاده کنید در ادامه با آر پی کپی همراه باشید.

کاغذ پرینتر چه انواعی دارند

انواع کاغذ پرینتر

کاغذ چاپ انواع مختلفی دارد. هرکدام از این کاغذها کاربرد و مزایای متفاوتی دارند. در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین نوع کاغذ چاپ را معرفی می‌کنیم

کاغذ پرینتر جوهرافشان

این نوع کاغذ به طور خاص برای پرینترهای جوهرافشان ساخته شده‌اند. انواع مختلفی از کاغذ جوهرافشان وجود دارد. این کاغذها به‌خوبی با جوهر پرینتر جوهرافشان کار می‌کند. انواع مختلف این کاغذ عبارت‌اند از عکس، براق، کارت ویزیت و انواع کارت تبریک.

کاغذ پرینتر لیزری

کاغذ لیزری بهتر است با پرینتر لیزری مورداستفاده قرار گیرد. این نوع کاغذ بیشتر در محیط‌های تجاری برای کارهایی مانند چاپ اسناد، چک و برچسب‌های پستی استفاده می‌شود.

کاغذ پرینت مات

این نوع کاغذ یکی از پرکاربردترین‌ها محسوب می‌شود، زیرا برای چاپ روزانه مناسب است. کاغذ مات با روکش سفید به خشک شدن سریع‌تر جوهر کاغذ کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود برای اسنادی که سریعاً موردنیاز هستند مناسب باشد.

کاغذ پرینت سفید روشن

کاغذهای سفید روشن صاف و بدون بافت هستند. این ویژگی آنها را برای چاپ دوطرفه باکیفیت بالا و قابل‌ارائه ایده‌آل می‌کند. روشنایی کاغذ باعث می‌شود در هر دو طرف چاپ به‌خوبی انجام شده بدون اینکه جوهر از طرف دیگر آن نمایان شود.

 کاغذ پرینت براق

این نوع کاغذ هنگام چاپ تصاویر یا عکس‌ها استفاده می‌شود، زیرا توانایی تولید رنگ‌های درخشان و تصاویر واضح را  داردد. سطح براق، جوهر را جذب کرده و وضوح بسیار بالاتری نسبت به کاغذ ایجاد می‌کند.

 کاغذ پرینت مقوایی

این نوع کاغذ قوی و مستحکم بیشتر برای دفترچه یادداشت، چاپ کارت ویزیت و کارت‌پستال استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که ضخامت قابل‌توجهی نسبت به سایر انواع کاغذهای پرینت دارد، بسیار مقاوم‌تر است.

اندازه کاغذ

سایز کاغذ پرینت

در ادامه سایزهای مختلفی از کاغذ که برای پرینت مورداستفاده قرار می‌گیرد را شرح می‌دهیم.

سایز کاغذ A

اکثر کاربران سایزهای مختلف A را می‌شناسند. این سایز از کاغذ پرکاربردترین سایز می‌باشد و به‌راحتی قابل تشخیص است. سایز کاغذها به صورت متوالی افزایش و کاهش می‌یابند، A1 بزرگ‌ترین اندازه کاغذ و A10 کوچک‌ترین است.

A4

کاغذ A4 بیشترین استفاده برای چاپ را دارد. ابعاد آن 210 میلی‌متر در 297 میلی‌متر می‌باشد. این کاغذ در وزن‌های مختلف و با چندین روکش متفاوت عرضه می‌شود. کاغذ A4 برای هر کار چاپ مناسب است. این اندازه کاغذ نه‌تنها برای کارهای روزمره مناسب می‌باشد بلکه می‌تواند برای اهداف خاص نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

A3

اندازه این کاغذ 297 میلی‌متر در 420 میلی‌متر است. سایز آن دوبرابر کاغذ A4 می‌باشد. صفحه بزرگ‌تر به شما امکان می‌دهد اسنادی چاپ کنید که نیاز به تأثیر بصری بیشتری دارند. پرینترهای A3 با اندازه بزرگ بسیار متنوع هستند زیرا توانایی چاپ در دو سایز A3 و A4 را دارند. این پرینترها همچنین دارای موتورهای چاپ سریع‌تری هستند.

سایزهای دیگر  A

اندازه‌های A کوچک‌تر مانند A5 و A6 نیز موجود است. این اندازه‌های کوچک‌تر گزینه‌های عالی کاغذ برای چاپ بروشور یا سایر چاپ‌های کوچک هستند. همچنین گزینه‌های بزرگ‌تری مانند A2 و A1 وجود دارد که به شما امکان چاپ پوسترها و بنرها را می‌دهد.

SRA

کاغذ SRA کمی بزرگ‌تر از کاغذ اندازه A تولید می‌شود. به همین دلیل، عمدتاً برای چاپ تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. متداول‌ترین اندازه آن کاغذ SRA3 می‌باشد که در بسیاری از دستگاه‌های چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.

اندازه C

کاغذ C منحصراً برای پاکت استفاده می‌شود. اندازه آن از C1 تا C10 متفاوت می‌باشد و عمدتاً مشابه اندازه‌های کاغذ A است، اگرچه از نظر طراحی کمی بزرگ‌تر هستند. این تفاوت حاشیه‌ای در اندازه اجازه می‌دهد تا ورق اندازه A مشابه در داخل پاکت جای گیرد.

وزن کاغذ پرینت

علاوه بر اندازه‌های مختلفی که برای چاپ وجود دارد، وزن‌های گوناگونی نیز ارائه می‌شود. وزن کاغذ به‌طورکلی توسط گرم بر مترمربع اندازه‌گیری می‌شود. بدین‌وسیله اندازه‌گیری ضخامت یا چگالی کاغذ مستقیماً باکیفیت آن ارتباط دارد. هرچه مقدار آن بیشتر باشد، ضخامت بیشتر است. به‌طورکلی، هرچه کاغذ ضخیم‌تر باشد، ورق دوام بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین، وزن‌های مختلف کاغذ کاربردهای متفاوتی دارند. از کاغذ ضخیم برای مصارف صنعتی بیشتر استفاده می‌شود.

انواع روکش کاغذ پرینتر

کاغذ چاپ را می‌توان با روکش‌های مختلف نیز پیدا کرد. این روکش‌های گوناگون هرکدام برای انجام کار خاصی مناسب هستند. برهی از روکش‌ها را می‌توان در رنگ‌های براق یا کدر یافت. آنها فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه هستند، اما در مقایسه با سایر کاغذها از سطح حفاظتی کمتری برخوردارند. نوع دیگری از پوشش سطح بسیار بالاتری از محافظت به کاغذ پرینت شده می‌بخشد. این روکش قبل از سفت شدن کاغذ تحت اشعه ماوراء بنفش قرار می‌گیرد؛ بنابراین ضخامت آن متفاوت است. این نوع را می‌توان به صورت مات یا براق تهیه کرد. نوع دیگری از روکش‌ها از چاپ در برابر اثر انگشت و سایر علائم یا آسیب‌ها محافظت می‌کنند. این نوع پوشش بر پایه آب است و سریع خشک می‌شود. مهم‌ترین نکته مثبت آن این است که با محیط‌ زیست سازگاری دارد و آسیبی به آن نمی‌رساند.

کدورت کاغذ پرینتر

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید کاغذ چاپگر باید به آن توجه داشت، کدورت کاغذ است. کدورت به میزان شفاف یا مات بودن آنها و یا میزان نوری که از خود منعکس می‌کند اشاره دارد. وزن کاغذ عموماً روی کدورت کاغذ تأثیر می‌گذارد و کاغذهای سنگین معمولاً مات‌تر هستند. کدورت یک ورق کاغذ در مقیاس 0 تا 100 اندازه‌گیری می‌شود. یک کاغذ که 0 اندازه دارد یک صفحه شفاف است، درحالی‌که 100 یک ورق کاملاً مات می‌باشد. کدورت‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارند.

دراین مقاله نگاهی قطعی و عمیق به انواع مختلف کاغذهای موجود در بازار انداختیم. این راهنما باید هرگونه سؤال یا تردید در مورد کاغذ موردنیاز برای کار چاپ شما را برطرف کند. بااین‌حال، اگر به کمک بیشتری نیاز دارید یا سؤالات بیشتری در مورد پرینتر دارید، می‌توانید با تیم متخصصان ما تماس بگیرید و نظرات خود را زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط