نکات خرید پرینتر

نکات ضروری در خرید پرینتر یا چاپگر

قبل از اینکه برای خرید پرینتر یا چاپگر اقدام کنید حتماً بهتر است که نوع چاپ، تعداد چاپ در هر روز هفته یا ماه و نحوه اتصال به پرینتر و کیفیت چاپ پرینتر و سرعت پرینتر موردنیاز خود را مشخص کنید. تا آسان‌تر بتوانید تصمیم بگیرید که چه نوع پرینتری خریداری کنید.

در این قسمت خرید پرینتر سعی داریم که پرینتر یا چاپگرها را به تفکیک قابلیت‌های آنها بررسی کنیم. پس حتماً به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید.

پرینتر لیزری رنگی

 

نوع پرینت در خرید پرینتر یا چاپگر

پرینت رنگی و یا سیاه و سفید یک موضوع بسیار مهم است که باید در خرید پرینتر به آن توجه کرد. پرینتر یا چاپگرهای رنگی قیمت بالاتری به نسبت پرینتر یا چاپگرهای تک رنگ را دارند. پس اگر اکثراً پرینت‌های شما به‌صورت سیاه‌سفید است به شما خرید پرینتر یا چاپگر سیاه و سفید را توصیه می‌کنیم زیرا خرید پرینترهای رنگی برای شما توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

ولی اگر برعکس پرینت‌های شما به‌صورت مداوم شامل عکس‌ها و تصاویر رنگی می‌باشد. حتماً به شما دوست عزیز توصیه خرید پرینترهای رنگی می‌شود.

توان کاری در خرید پرینتر یا چاپگر

یکی از موضوعات مهم مورد بحث در خرید پرینتر یا چاپگر‌ها توجه به توان کاری پرینتر‌ها است. توان کاری که پرینترها دارند را از تعداد صفحاتی که می‌توانند پرینت یا چاپ بکنند مشخص می‌شود. به همین منظور پرینترها یا چاپگرها در سه دسته خانگی و اداری سبک و اداری سنگین تولید می‌شوند. پس قبل از خرید پرینتر یا چاپگر حتماً ظرفیت کاری خود را با پرینتر یا چاپگر مشخص کنید و نسبت به ظرفیتی که نیاز دارید نوع پرینتر خود را انتخاب نمایید. حجم سینی پرینترها یا چاپگرها نشان از توان کاری پرینتر یا چاپگرها است به عنوان مثال توان کاری پرینتر با سینی 100 برگی نسب به توان کاری پرینتر یا چاپگرهای 200 یا 1000 برگی بسیار کمتر است.

حتماً این سؤال در ذهنتان شکل‌گرفته است. که خب این موضوع در خرید پرینتر یا چاپگر بسیار کم‌اهمیت است. و مقیاس و روش درستی برای اندازه‌گیری و تعیین توان خروجی و کاری پرینتر یا چاپگر نیست. خب چون‌که راحت می‌توانیم به مراتب ظرفیت سینی پرینتر یا چاپگر را پر کنیم و بدون هیچ مشکلی پرینتر یا چاپگر ما به کار خود ادامه می‌دهد ولی دوست من باید بگویم که اگر پرینتر ظرفیت بیشتری برای چاپ داشت حتماً از اندازه و سایز بزرگ‌تری در سینی استفاده می‌شد تا شما هم به زحمت نیوفتید و دائماً در حال پرکردن سینی باشید. بله دوست من اگر می‌خواهید پرینتر یا چاپگرتان عمر بیشتری داشته باشه و همیشه بتواند برای شما پرینت یا چاپ بکند حتماً کمتر از میزان توان کاری پرینتر یا چاپگر خود استفاده بکنید و حتماً در هنگام خرید پرینتر یا چاپگر به توان کاری پرینتر یا چاپگر دقت بکنید.

سرعت و رزولوشن در خرید پرینتر

iso خوشبختانه بر اساس یکسری پروتکل‌ها و استانداردهایی ادعاهای کمپانی‌هایی که در رابطه با سرعت و رزولوشن پرینتر یا چاپگرهای خود دارند را اندازه‌گیری و رتبه‌بندی می‌کند. و این موضوع موجب می‌شود تا کاربران راحت‌تر بتوانند به اعداد درج شده بر روی دستگاه‌ها اطمینان بکنند.

احتمالاً در زمان خرید پرینتر یا چاپگر فروشنده برای راهنمایی شما در خرید پرینتر یا چاپگر از کلماتی مانند ppm و dpi  استفاده کند و شما متوجه منظور فروشنده نشوید. در ادامه این دوکلمه را برسی خواهیم کرد.

آشنایی با واژه PPM در خرید پرینتر یا چاپگر

PPM تعداد چاپ صفحه در هر دقیقه است که مسلماً این تعداد برای چاپ یا پرینت سیاه و سفید با رنگی متفاوت است به عنوان مثال اگر  PPM  سیاه‌سفید یک دستگاه 15 تا 20 صفحه در دقیقه باشد این عدد در چاپ رنگی بین 10 تا 15 صفحه در دقیقه است

آشنایی با واژه DPI در خرید پرینتر یا چاپگر

DPI رزولوشن و یا وضوح تصاویر را بیان می‌کند. DPI یعنی نقاطی که در هر اینچ از کاغذ چاپ می‌شود و هرچقدر این عدد بالاتر باشد کیفیت چاپ بالاتر خواهد بود

توجه به هزینه‌های نگهداری در خرید پرینتر یا چاپگر

یکی از موضوعاتی که باید در هنگام خرید پرینتر یا چاپگر به آن بپردازیم هزینهٔ نگهداری از پرینتر یا چاپگر است. قبل از انتخاب و خرید پرینتر یا چاپگر مورد نیازتان حتماً به این موضوع توجه به عمل بیاورید. که آیا کارتریج آن را می‌توانید شارژ بکنید یا باید تعویض شود. و اگر امکان شارژ هست چند وقت یکبار باید این کار را انجام داد و هزینه شارژ آن چقدر است. بعضی اوقات خرید کارتریج به‌اندازه خرید پرینتر یا چاپگر نو برای شما هزینه برمی‌دارد. و به همین دلیل حتماً لازم است که همان ابتدا پرینتری را بخرید که هزینه شارژ کارتریج آن به‌صرفه باشد.

پرینتر لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro M404dn

 

قابلیت چاپ دورو در خرید پرینتر یا چاپگر

یکی از قابلیت‌های بسیار مهم پرینترها یا چاپگرها دورو بودن چاپ آن ها است. پرینترهای در ابتدا فقط می‌توانستند بر روی یک روی کاغذ چاپ بکنند که این موضوع باعث افزایش مصرف کاغذ می‌شد. اگر کاربر با پرینترهای یک رو بخواهند دو طرف کاغذ را چاپ بکند باید این کار را به‌صورت دستی انجام دهد که علاوه بر سختی کار درصد خطای بالا در چاپ نیز وجود دارد.

قیمت پرینترهای دورو بالاتر از پرینترهای یک رو است. اما با توجه به اینکه کار را برای کاربر راحت‌تر می‌سازد. این هزینه قابل توجیه می‌باشد. به‌هرحال روی انتخاب با شماست. و در خرید پرینتر یا چاپگر زیاد نمی‌شود به این موضوع پرداخت ولی این را می‌توان گفت که اگر اکثر پرینت یا چاپ‌های شما به‌صورت یک رو است. می‌توانید این هزینه را برای خرید پرینتر یا چاپگر دورو نکنید.

 

 

پرینتر لیزری چاپ دورو و اتصال بی سیم
قابلیت‌های اتصال در خرید پرینتر یا چاپگر

یکی از موضوعات بسیار مهم در هنگام خرید پرینتر یا چاپگر نحوهٔ اتصال به پرینتر یا چاپگر است. امروز ما برای اتصال به پرینترها و چاپگرها راه‌های متفاوتی داریم که می‌خواهیم به چندی از این راه‌ها بپردازیم.

اتصال از طریق USB

USB سال‌ها است که به‌عنوان یک رابط کاربردی استاندارد شناخته شده است. و از آنجایی که این رابط کاربری یک اتصال کوتاه و مستقیم می‌باشد پرینتر باید در نزدیکی کامپیوتر یا لپ‌تاپ قرار گیرد.

اتصال به شبکه:

امروزه شرکت‌ها نیاز دارند که پرینتر را به شبکه کامپیوتری خود وصل کنند تا دستگاه‌های مختلفی به آن ها متصل شوند. بنابراین درگاهی برای پرینترهای مدرن طراحی شد تا به‌راحتی به شبکه اترنت وصل شده و کار را برای سازمان‌ها و شرکت‌ها آسان‌تر می‌کنند.

اتصالات بی‌سیم:

همان‌طور که می‌دانید بی‌سیم کار را برای انسان‌ها راحت‌تر کرده است. به حدی که این موضوع برای طراحی و تولید پرینترهای مدرن هم در نظر گرفته شده است. پرینترها می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم و به‌صورت بیسیم با استفاده از مودم و یا روتر راه‌اندازی کرد و سپس چاپگر و موبایل یا لپ‌تاپ را به شبکه متصل کرد.

پشتیبانی از کارت حافظه:

برخی از پرینتر یا چاپگرها از کارت حافظه پشتیبانی می‌کنند و این قابلیت برای عکاس‌ها که دوست دارند بدون واسطه عکس‌های خود را چاپ کنند بسیار مفید و کاربردی است.

اتصال ابری:

برخی از پرینترها را می‌توانید به صفحات وب متصل کرده و عکس‌های موجود در صفحات را چاپ کرده و حتی از این طریق می‌توانید به هرکسی که می‌خواهد اجازه چاپ دهید تا با هر دستگاهی که به وب متصل می‌شود کار چاپ خود را انجام دهد.

نکاتی مهم و مورد نیازی که باید در هنگام خرید پرینتر یا چاپگر باید به آنها توجه کرد.

شما هم اگر نکته‌ای به ذهنتون میرسه بگید تا با هم یاد بگیریم.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط