کارتریج تونر

کارتریج تونر و یونیت درام در پرینتر لیزری

هر شخصی که پرینتر لیزری دارد، می‌داند چگونه باید کارتریج تونر آن را تعویض کند. اما همگی با یونیت درام آشنایی ندارند. در این مقاله شما را بیشتر با یونیت درام آشنا خواهیم کرد. ابتدا هر دو مفهوم را برایتان شرح می‌دهیم. سپس تفاوت آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کارتریج و یونیت درام چیست

کارتریج تونر که به کارتریج لیزری نیز مشهور است، یکی از اجزای پرینتر لیزری محسوب می‌شود. تونر حاوی پودر تونر است. تونر از طریق یونیت درام  روی کاغذ قرار می‌گیرید و تصویر مورد نظر چاپ می‌شود.

هر دوی این اجزا برای چاپ ضروری هستند. بسته به نوع پرینتر شما، ممکن است چند باری یونیت درام خود را تعویض کرده باشید و یا اینکه تا به حال این کار را انجام نداده‌اید. یونیت درام هم می‌تواند دورن کارتریج تونر قرار داده شده باشد و هم جداگانه فروخته شود. پرینترهای لیزری مدل‌های مختلفی دارند. در بعضی از این مدل‌ها شما فقط باید کارتریج را تعویض کنید ولی در برخی دیگر علاوه بر تونر، یونیت درام نیز باید عوض شود. برای آگاهی از مدل پرینتر خود و نحوه تعویض اجزای آن به دفتر راهنما  مراجعه کنید.

یونیت درام در مدل‌های مختلف پرینتر

هستند. بنابراین نیازی به تعویض جداگانه یونیت درام ندارند.

تونرهای مدل HP دارای یونیت درام درونی هستند. بنابراین نیازی به تعویض جداگانه یونیت درام ندارند. هر زمان که برای پرینتر HP خود کارتریج تونر جدید خریداری می‌کنید، در واقع یونیت درام آن را نیز تعویض کرده‌اید.

پرینتر برند Brother دارای درام یونیت جداگانه است.

تونر و یونیت درام برند Brother جداگانه فروخته می‌شود. در این شرایط، یونیت درام درون تونر قرار داده نشده است. نبابراین باید تعوض شود. یونیت‌ درام جداگانه نسبت به تونر زمان بیشتری ماندگاری دارد. پس از اینکه سه الی چهار بار تونر پرینتر خود را عوض کردید وقت آن رسیده یونیت درام آن را نیز تعویض کنید. اگر نقاط سیاه و یا خطوطی روی صحفه چاپ دیده‌اید، نشانه‌ دیگری برای تعویض یونیت درام است.

کدام مدل پرینتر بهتر است

برای گرفتن عنوان ” بهترین پرینتر”  در واقع هیچ برنده‌ای وجود ندارد. پرینترهایی که دارای یونیت درام درونی هستند به خوبی پرینترهایی که یونیت درام جداگانه دارند کار می‌کنند. تنها تفاوتی که میان این دو وجود دارد هزینه و مدت زمان مورد نیاز برای تعویض است.

تونرهایی که دارای یونیت درام دورنی هستند معمولا در مقایسه با تونرهای بدون یونیت درام گران‌ترند. این تفاوت قیمت قابل توجیح می‌باشد زیرا هر بار که تونر خود را تعویض می‌کنید در واقع یونیت درام را نیز عوض کرده‌اید.

بنابراین پرینتر برند  Brother که دارای درام یونیت جداگانه است نسبت به پرینتر برند HP با یونیت درام درونی قیمت کمتری دارد.

خرید ترکیب تونر و درام جدید تضمین می کند که کیفیت چاپ شما در طول عمر پرینتر ثابت باقی بماند، اما هزینه را افزایش می‌دهد. تفکیک قیمت تونر جداگانه و درام جداگانه کمی متفاوت است. تونرهای جداگانه به طور کلی هزینه کمتری دارند زیرا شما فقط برای ظرفی که پودر تونر را در خود دارد هزینه پرداخت می‌کنید. این فناوری به اندازه کارتریج ترکیب تونر و درام پیچیده نیست، بنابراین تولید آن هزینه چندانی ندارد.

سخن آخر درباره کارتریج تونر

به خاطر داشته باشید که یونیت درام باید در نهایت تعویض شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، درام معمولاً پس از استفاده سه الی چهار تونر تعویض می شود. اینکه چه نوع  پرینتری بهتر است به دلخواه مشتری بستگی دارد. برخی از مشتریان ترجیح می‌دهند برای تونر همراه با یونیت درام درونی هزینه بیشتری بپردازند تا کیفیت چاپ در طول زمان تغییر نکند. دیگران کارتریج تونر جداگانه را ترجیح دهند و با سرمایه گذاری گاه به گاه روی یونیت درام جدید مشکلی ندارند.

هر نوع چاپگری که می‌خواهید خریداری کنید، مطمئن شوید که قیمت کارتریج‌ها و یونیت‌های درام را در نظر گرفته‌اید. در این صورت درک روشنی از هزینه‌های تعویض آن‌ها در دراز مدت خواهید داشت.

امیدوارم این مطلب برایتان مفیده بوده باشد. اگر هر گونه سوالی در مورد کارتریج.تونر یا درام دارید و یا اینکه می‌خواهید پرینت لیزری پیشنهاد دهید، در بخش نظرات زیر همین مقاله برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط